• Wycieczka klasy 3PC do Muzeum Geograficznego

    • Nowa galeria Wycieczka klasy 3PC do Muzeum Geograficznego została dodana do albumu fotograficznego

     Klasa 3PC odwiedziła dzisiaj Muzeum Geologiczne przy ul. Rakowieckiej 4. Uczniowie obejrzeli zbiory skał wchodzące w budowę geologiczną naszego kraju. Podziwiali minerały, kryształy, skamieniałości a także wystawę meteorytów oraz czaszki naszych prehistorycznych przodków. Największe wrażenie zrobiły szkielety zwierząt z epoki lodowcowej m.in. mamuta, nosorożca wielkiego i niedźwiedzia włochatego.

    • Lekcja geografii i historii w hucie ArcelorMittal

    • Nowa galeria Lekcja geografii i historii w Hucie ArcelorMittal została dodana do albumu fotograficznego

     Dziś w ramach lekcji geografii i historii nasi uczniowie zwiedzili Hutę ArcelorMittal, która w tym roku świętuje 65. lat działalności. Ten potężny zakład rocznie produkuje ponad pół miliona ton stali w 500 gatunkach, tj 200 tys km prętów, co oznacza, że można by nimi 5 razy opleść Ziemię. Co drugi samochód w Europie zawiera stal wyprodukowaną w warszawskiej hucie. Od początku istnienia stal produkuje się tutaj wyłącznie ze złomu, a nie z rud żelaza. Rocznie przetapiane jest ok. 700 tys ton złomu więc huta jest potężnym zakładem recyklingu i jedynym w Polsce producentem stali łożyskowej. Huta ograniczyła emisję zarówno pyłów jak i CO2 o ponad 90%. ArcelorMittal to największy na świecie producent stali, działa na 5 kontynentach w ponad 60 krajach.

    • Młodzieżowy Budżet Obywatelski

    • Nowa galeria Młodzieżowy Budżet Obywatelski została dodana do albumu fotograficznego

     Cześć! W imieniu Młodzieżowej Rady Bielan przychodzę do Was z prośbą o udostępnianie informacji odnośnie II edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Do 21 października można zgłaszać projekty wpływające na poprawę jakości życia w szkole. W tym roku podwoiliśmy kwotę - do wygrania jest 20 000 zł. Prosimy Was o zachęcanie uczniów do wzięcia udziału poprzez profil szkoły, spotted oraz Librusa. Z góry dziękuję za pomoc! Pozdrawiam, Marta Gartkiewicz Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Bielan

    • Hiszpania cd.

    • Nowa galeria Hiszpania cd. została dodana do albumu fotograficznego

     3 dzień naszej wizyty w Hiszpanii to przepiękne miasto położone pod Barceloną o nazwie Tarragona. W Tarragonie znajduje się duży port morski, amfiteatr z czasów rzymskich, przepiękna promenada nadmorska, a spacer na głównym deptaku zapiera dech w piersiach. Odwiedziliśmy również niesamowitą Plażę Cudów, z której rozpościera się cudowny widok na Morze Śródziemne. Jednym z symboli Tarragony jest również monument upamiętniający święto hiszpańskie o nazwie Castells, czyli budowanie wieży z ludzi - Uczniowie Górskiego też tam byli.

    • Spotkanie z Panem Bogdanem Bartnikowskim ps. "Mały"

    • Nowa galeria Spotkanie z Panem Bogdanem Bartnikowskim ps. "Mały" została dodana do albumu fotograficznego

     12 października 2022r. naszym gościem był Pan Bogdan Bartnikowski ps "Mały". Uczestnik Powstania Warszawskiego i więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz -Birkenau z nr 192731. W powstaniu walczył na Ochocie, w obronie Reduty Kaliskiej, miał wówczas skończone 12 lat. Po aresztowaniu wraz z matką, 11 sierpnia wywiezieni pierwszym transportem z powstańczej Warszawy (ok 5 tys ludzi), przez obóz przejściowy w Pruszkowie, do Auschwitz. Tu, w osobnych barakach przeżyli 5 miesięcy, w tym raz udało im się spotkać. Pod koniec wojny przewiezieni do obozu pracy w Berlinie, gdzie podczas alianckich nalotów odgruzowywał miasto, i doświadczył jeszcze większego głodu i ryzyka śmierci. Po odzyskaniu wolności, 30 kwietnia 1945r. wrócił pod swoje zniszczone mieszkanie na Ochocie, przy ul. Kaliskiej 15 i wtedy też dowiedział się, że w powstaniu zginął jego ojciec z którym widział się po raz ostatni 10 sierpnia 1944r. Grobu ojca nie ma, jedynie zapisane nazwisko na Murze Pamięci w Muzeum Powstania Warszawskiego. Po wojnie P. Bogdan był uczniem słynnej szkoły Batorego. Po studiach został pilotem wojskowym. Obecnie działa w Związku Powstańców obwód IV AK Ochota, pisze książki historyczne oraz wiersze. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 4PA, 4PC, 4PD, 3PC, 1LA oraz uczniowie z innych klas, którzy w przyszłym tygodniu pojadą na wycieczkę do Oświęcimia.

    • Wycieczka do Barcelony

    • Nowa galeria Wycieczka do Barcelony została dodana do albumu fotograficznego

     2 dzień wycieczki do Barcelony za nami. Dzień spędziliśmy podróżując w czasie pomiędzy gotykiem, secesją a współczesnością. Barcelona jest drugim największym miastem w Hiszpanii - centrum finansowym. Swoje korzenie czerpało z tradycji rzymskich. Odwiedziliśmy Katedrę Sagrada Familia-symbol Barcelony (do tej pory nie udało się współczesnym architektom dokończyć dzieła nieokiełznanej wyobraźni Gaudiego). Następnie zobaczyliśmy Katedrę Świętej Eulalii- patronki młodzieży (jeden z najstarszych kościołów w Barcelonie). Domy Gaudiego, Casa Mila i Casa Batllo, pokazały nam kwintesencję secesji, czyli użyteczność w pięknym wydaniu. Mieliśmy również okazję przespacerować się głównym deptakiem Barcelony- Las Ramblas, gdzie nauczyliśmy się podzielności uwagi- podziwialiśmy piękne kamienice mocno trzymając portfele w dłoniach 😂 Ostatnim przystankiem było kolejne dzieło Gaudiego- Park Guell, gdzie znajduje się najpiękniejsza i najdłuższa ławka na świecie. Saludos desde Barcelona!!! Górski pozdrawia!!!!

    • Spotkanie z prof. Leszek Żukowski ps. „Antek”

    • Nowa galeria Spotkanie z prof. Leszek Żukowski ps. „Antek” została dodana do albumu fotograficznego

     6 października 2022r., na spotkanie z naszymi uczniami przybył prof. Leszek Żukowski ps. „Antek”. Członek Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień obozów koncentracyjnych Flossenburg i Dachau. Opowiedział wiele przejmujących wspomnień. Gdy wybuchła wojna w 1939r. miał skończone 10 lat. W V 1943r. jako harcerz uczestniczył w defiladzie w Alejach Ujazdowskich - pokazie siły przed Niemcami. W powstaniu na początku był łącznikiem na Woli, od 7 VIII z bronią w ręku walczył na Starym Mieście. Najbardziej wstrząsającym przeżyciem w powstaniu był dla niego dzień 14 VIII, gdy na barykadzie przy ul. Senatorskiej, z rąk Niemca zginął jego dowódca, który wcześniej przyjmował go do wojska. Po kapitulacji Starówki i selekcji w kościele św. Wojciecha na Woli, został przewieziony stłoczonym i zamkniętym na 6 dni wagonem kolejowym do obozu koncentracyjnego Flossenburg. Tu spędził 8 miesięcy i doświadczył ciężkiej pracy w kamieniołomie i fabryce, koszmarnego znęcania się przez Niemców, ogromnego głodu i brudu. Następnie przetransportowany do Dachau, gdzie po wyzwoleniu przez Amerykanów, ważył 29kg i miał tyfus. Po wojnie pozostał na terenie Niemiec, gdzie rozpoczął naukę. Do Polski wrócił w V 1947, gdzie kontynuował karierę naukową z technologii drewna. W latach 1979-95 był profesorem SGGW. Jest ostatnim z żyjących członków związku więźniów Flossenburga. W latach 2013-2020 był wiceprezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W żywej lekcji historii uczestniczyli uczniowie klas: 1LA, 2PA, 3PC.

    • Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

    • Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Języków Obcych została dodana do albumu fotograficznego

     26 września to Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Miło nam poinformować, że w tym dniu nasi uczniowie zmagali się z quizem na temat szeroko pojętej kultury krajów anglojęzycznych. Uczniowie i uczennice mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o patronach UK, królowej Elżbiecie, wysokości wodospadu Niagara czy gdzie zbudowano Titanic.

    • Odwiedziny Jana Witkowskiego ps. "Jasia"

    • Nowa galeria Odwiedziny Jana Witkowskiego ps. "Jasia" została dodana do albumu fotograficznego

     28 września 2022r. gościł w naszej szkole Pan Jan Witkowski ps. "Jaś", który opowiedział nam o swoich doświadczeniach: z okresu okupacji, Powstania Warszawskiego i powojennych. Mieszkał z rodziną w Śródmieściu, zaś na Woli prowadzili sklep, który stał się punktem kontaktowym. Uczęszczał na tajne komplety. Był świadkiem licznych form małego sabotażu. Opowiadał o trudnej sytuacji materialnej i doświadczeniu głodu podczas wojny. Cudem uciekł z łapanki, gdy wpadł w "kocioł" na obecnym Pl. Piłsudskiego. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie miał 13 lat. Służył jako łącznik w nieuzbrojonym batalionie "Iwo" stacjonującym przy ul. Marszałkowskiej 74. Po powstaniu wywieziony, przez obóz przejściowy w Ożarowie, do obozu karnego w Hamburgu gdzie pod nr 222696, ciężko pracował od listopada 1944r. do maja 1945r. Do zniszczonej Warszawy wrócił w 1946r. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas: 1LB, 2PD, 2PA.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 49 w Warszawie
   • ul. Lwa Tołstoja 2; 01-910 Warszawa Poland
   • tel: +48 22 835 95 58 fax: +48 22 835 95 58
   • BIP: zs49.bip.um.warszawa.pl
   • e-PUAP: /ZSnr49Warszawa/domyslna
 • Media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych