•  POWRÓT 

     

                    

     

      MODELOWI  NAUCZYCIELE  PRZYSZŁOŚCI  

    to projekt realizowany przez Zespół Szkół nr 49 w Warszawie latach 2018-2021

    Dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu Erasmus+ 
    (Projekt nr 2018-1-PL-01-KA229-050547)

    • Projekt „Modelowi nauczyciele przyszłości” powstał na bazie wcześniejszego projektu partnerstwa szkół Erasmus+ pomiędzy Zespołem Szkół Nr 49 w Warszawie a IES Gerardo Diego w Pozuelo w Hiszpanii (2015-2017).
      
    • Do współpracy zaprosiliśmy jeszcze 4 inne szkoły: Istituto Comprensivo Perri-Pitagora w Lamezia Terme we Włoszech, V Gimnazjum w Volos w Grecji, Narodową Szkołę Artystyczną „George Apostu” w Bacau w Rumunii oraz AECO w Ourem w Portugalii.
      
    • Projekt miał trwać dwa lata, od 1 grudnia 2018 r. do 30 listopada 2020 r. W związku z pandemią Covid -19 został przedłużony do 31 sierpnia 2021 r.
      
    • Realizacja projektu przebiegała zgodnie z jego agendą do lutego 2020 r., z kilkoma niewielkimi zmianami dotyczącymi terminów głównych wizyt, które musiały zostać przesunięte o kilka dni lub tygodni ze względu na specyficzny harmonogram każdej organizacji partnerskiej.
      
    • Niestety, pandemia COVID-19 zatrzymała projekt na prawie rok. Wizyta C5 w Volos w Grecji ostatecznie odbyła się w kwietniu 2021 r. zamiast w kwietniu 2020 r., a wizyta C6 w Warszawie miała miejsce w czerwcu 2021 r. zamiast w październiku 2020 r. Dodatkowo dwie ostatnie wizyty odbyły się wirtualnie. Na szczęście wszyscy opanowaliśmy metody wirtualne, zanim doszło do wizyt C5 i C6.
      
    • Pierwsze 4 wizyty zasadnicze, C1 w Hiszpanii, C2 we Włoszech, C3 w Rumunii i C4 w Portugalii, zostały przeprowadzone w sposób uzgodniony przez wszystkich partnerów podczas pierwszego spotkania organizacyjnego w Warszawie.
      
    • Pierwszego dnia każdej wizyty zespół goszczący przeprowadzał prezentacje na temat swoich krajów, regionów i szkół, goście oglądali w grupach szkołę goszczącą, uczniowie brali udział w lekcjach CLILL. Następnie, uczestnicy mieli okazję spotkać się towarzysko przy tradycyjnym lokalnym śniadaniu i obiedzie. Po południu zespoły realizowały program kulturalny, zwiedzając lokalne atrakcje. Drugiego dnia każdy zespół prezentował przygotowane przez siebie modelowe zajęcia – zgodnie z tematem przewodnim danej wizyty. Każde spotkanie obejmowało 6 lekcji matematyki lub nauk ścisłych oraz 6 lekcji innych przedmiotów z zastosowaniem jednej z metod przewodnich: tablica cyfrowa vs tradycyjna i podręcznik, mini projekt, wypowiedzi artystyczne, nauka i nauczanie na zewnątrz budynku szkoły oraz uczenie się i nauczanie za pomocą eksperymentów.
      
    • Wszyscy uczestnicy, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, oceniali codzienne działania za pomocą formularzy Google. Działania upowszechniające przeprowadzono za pośrednictwem TwinSpace, FB i innych mediów społecznościowych wybranych przez dany zespół narodowy.
      
    • Nasze cele strategiczne zostały osiągnięte: zwiększyliśmy zdolność każdej szkoły do zapewnienia wysokiej jakości edukacji, wzmocniliśmy status nauczycieli w uczestniczących szkołach i poza nimi, zwiększyliśmy wymiar europejski, promując wartości współpracy europejskiej w społecznościach szkolnych.
      
    • Przez cały czas trwania projektu wszystkie konkretne rezultaty (zadania przedmiotowe do wykorzystania w prawdziwych zajęciach, prezentacje, piosenki i inne formy wypowiedzi preferowane przez uczniów) były udostępniane za pośrednictwem różnych mediów wybranych przez szkoły: profil projektu na Facebooku, TwinSpace, i inne kanały dostępne lokalnie. Szkoły wzmocniły swój profil jako bardziej nowoczesne i dynamiczne organizacje, które są gotowe wdrażać nowe podejścia do edukacji oraz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w projektach unijnych.
      
    • Uczniowie i nauczyciele zwiększyli swoje kompetencje kluczowe, zwiększyli zdolność do współpracy w ramach międzynarodowych partnerstw szkół w różnych krajach oraz pracy i uczenia się w zespole. Wszyscy uczestnicy pogłębili zrozumienie różnorodności kulturowej i uzyskali pozytywne nastawienie do projektów UE.
      
    • Wszyscy uczestniczący partnerzy wyrazili chęć współpracy w przyszłości w ramach nowych programów opracowanych przez Komisję Europejską. W efekcie powstał nowy projekt współpracy Erasmus+, który otrzymał dofinansowanie UE w ramach zaproszenia do składania wniosków 2020 – „Przyszłość w rękach dzieci”.
      

     Zapraszamy do obejrzenia prezentacji projektu: 
    MTF_presentacja.pdf

     Strona projektu: 
    https://twinspace.etwinning.net/76462

     Regulamin projektu: 
    regulamin-mtf2018.pdf

     

    W ramach projektu 17 listopada 2019 roku grupa młodzieży Zespołu Szkół  nr 49 wyjechała
    do miejscowości Bacau w Rumunii.
    Było to już 3. spotkanie szkół biorących udział w projekcie "Modelowi Nauczyciele Przyszłości."

    Tym razem gospodarzem była rumuńska szkoła “George Apostu” Art National College.
    Od poniedziałku 18 listopada do środy 20 listopada wszystkie zespoły przedstawiły pomysły na lekcje różnych przedmiotów z wykorzystaniem środków artystycznych.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  •  24.05.2021 r. 

   Dzień dobry,

   dzisiaj odbył się pierwszy dzień naszego spotkania C5 w Grecji. Nasi uczniowie spisali się znakomicie. Ich prezentacje podobały się uczniom ze szkół partnerskich, pobudziły dyskusję, zadawano pytania, na które nasze dzieciaki pięknie odpowiadały. Zebraliśmy gromki aplauz 🙂 Jak do tej pory wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, bez większych trudności technicznych. 

  •  24-26.05.2021 r. 

   W dniach 24-26 maja 2021 odbyła się zaplanowana w ramach przedsięwzięcia Erasmus+  „Modelowi nauczyciele przyszłości”, wizyta projektowa C5 w Grecji. Projekt ten to współpraca sześciu szkół partnerskich z sześciu krajów europejskich: Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Rumuni, Włoch i Polski. Dotychczas nasze główne działania projektowe mogliśmy prezentować podczas wizyt uczniów i nauczycieli  w partnerskich szkołach. Niestety pandemia pokrzyżowała nasze plany uniemożliwiając nam spotkanie w pięknym greckim mieście Volos. Nie zrażając się przeciwnościami, jakie przyniosły lockdowny, nauczanie zdalne, czy trudności techniczne, wykonaliśmy nasze zadania i postanowiliśmy podzielić się nimi z kolegami i koleżankami z partnerskich szkół. I tak, za pośrednictwem Internetu, w świecie wirtualnym, mieliśmy okazję zaprezentować nasze pomysły na nauczanie i uczenie się z wykorzystaniem metody eksperymentu.

   Pierwszego dnia międzynarodowego spotkania gospodarze oprowadzili nas po swojej szkole, opowiedzieli o mieście Volos: jego historii, ciekawostkach, zwyczajach, oraz Grecji, ich ojczyźnie. W kolejnym łączeniu mieliśmy okazję poznać wyniki prac zespołu greckiego. Były to badania np. nad kwasowością oliwy. Tego samego dnia również nasz zespół zaprezentował  trzy eksperymenty edukacyjne przygotowane w ramach projektu. Były to dwa różne doświadczenia społeczne polegające na sprawdzeniu znajomości mapy i umiejętności językowych naszych rodaków, oraz jeden eksperyment polegający na zbudowaniu repliki miecza świetlnego znanego niemal każdemu z sagi Gwiezdne Wojny. Na uwagę zasługuje fakt, iż nasze prezentacje spotkały się z dużym uznaniem i zainteresowaniem. Świadczyć o tym mogła ożywiona dyskusja, liczne pytania oraz duży aplauz.

   W kolejnym dniu następne trzy szkoły miały okazję zaprezentować swoje prace projektowe: Rumunia, Hiszpania i Włochy. Wszystkie zadania okazały się być niezwykle ciekawe, inspirujące i edukacyjne.

   Trzeciego dnia ostatni zespół projektowy, uczniowie z Portugalii, mieli możliwość podzielenia się swoimi rezultatami. I oni również zaciekawili nas swoim wystąpieniem, pomysłami i wykonaniem zadań. Kiedy każda ze szkól zakończyła wystąpienia i zaprezentowała efekty  doświadczeń, odbyły się panele dyskusyjne, podczas których omawialiśmy poszczególne eksperymenty, efektywność metody pracy eksperymentem edukacyjnym, jej zalety i wady, możliwości i ograniczenia jakie daje Internet i spotkanie takie jak nasze w rzeczywistości wirtualnej, oraz pomysły na przyszłe projekty Erasmus+. Tu również wypełniliśmy ankiety ewaluacyjne.

   Na zakończenie spotkania C5 Grecy zabrali nas w wirtualną podróż do niezwykłego zakątka ich ziemi, do spektakularnych Meteorów: niezwykłych formacji skalnych, na szczycie których umiejscowione są liczne klasztory. Mieliśmy okazję poznać historię, często bardzo dramatyczną, tych miejsc, ich przeznaczenie i wartość kulturową, walory przyrodnicze, zapierające dech w piersiach widoki. O jak bardzo żałowaliśmy, że nie dane nam było tam pojechać: do Meteorów, Grecji, Volos, lecz przede wszystkim do szkoły naszych projektowych kolegów i koleżanek, do spotkań twarzą w twarz, do długich rozmów, wspólnego biesiadowania, śmiechu, bliskości rówieśników…

   Eksperyment był tematem przewodnim spotkania w Grecji. Śmiało można powiedzieć, że sama wirtualna wizyta w greckiej szkole może kwalifikować się do miana eksperymentu. Dodajmy, że był to eksperyment udany i niezwykle edukacyjny. 

    

          <=  ZOBACZ GALERIĘ 

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 49 w Warszawie
   • ul. Lwa Tołstoja 2;
    01-910 Warszawa
    Poland
   • tel: +48 22 835 95 58
    fax: +48 22 835 95 58
   • BIP: zs49.bip.um.warszawa.pl
   • e-PUAP: /ZSnr49Warszawa/domyslna
 • Media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych